Kişinev Eğitim Müşavirliği

Kişinev Belediyesi Gençlik Merkezine (Centrul Municipal de Tineret Chisinau) Ziyaretimiz

Kişinev Belediyesi Gençlik Merkezine (KBGM) bir ziyaret gerçekleştiren Kişinev Eğitim Müşaviri Cengiz GÜZELOLUK, Merkezin Müdürü Petru GRECU ve Yardımcısı Ana LİPSİUC ile temaslarda bulunmuştur.
Kişinev Belediyesi Gençlik Merkezine (Centrul Municipal de Tineret Chisinau)  Ziyaretimiz

Eğitim Müşaviri Cengiz GÜZELOLUK'a Gençlik Merkezini gezdiren Müdür Yrd. Ana LİPSİUC, kuruluşun çalışma ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmiştir:

-        Kişinev Belediyesi çatısı altında beş şubesiyle (Centru, Buiucani, Botanica, Ciocana, Rî?cani) faaliyet gösteren KBGM, 14-35 yaş grubuna hitaben hizmet vermektedir.

-        Gönüllülük ve Genç Bilgilendirme / Kariyer Planlama ve Yönlendirme Danışmanlığı / Psikolojik Danışma ve Rehberlik / Eğlence ve KişiselGelişim Eğitim alanında hizmet sunmaktadır.

-        Her şubenin kendine özgü bir çalışma alanı (Centru ? mediya/ Ciocana ? spor / Buiucani ? astronomi / Botanica ? el sanatları/ Rî?cani ? robotik) vardır. Centru şubesinde ayrıca bir radyo kanalı kurulması planlanmaktadır.

KBGM'ni ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirten Eğitim Müşaviri Cengiz GÜZELOLUK, 2021 yılından beri Büyükelçilik bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim Müşavirliğinin çalışmaları hakkında bilgi vermiştir:

-        Türkçe kursları: iki okutmanımız USM ve ULİM'de, ayrıca bazı devlet kurumları çalışanları için Türkçe kurs vermektedir. KBGM'nin talebi olursa öğrencileri için de Türkçe kursu açılabilir.

-        Kongaz Süleyman Demirel Moldova Türk Lisesi (KSDMTL): Olimpiyatlarda aldığı dereceler ve okul başarısı açısından Moldova'nın ilk beş okulu arasında yer alan KSDMTL'de 10 seçkin öğretmenimiz çalışmaktadır. KSDMTL, başta fen bilimleri olmak üzere, bazı derslerin İngilizce verildiği Moldova'daki nadir okullardan biri. En son 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Çadır-Lunga'da bir yetimhane ziyaret eden öğretmenlerimiz aynı zaman gönüllü faaliyetlerde gerçekleştirmektedir.

-        KDÜ Türk Dili ve Edebiyatı Programı: Komrat Devlet Üniversitesinde faaliyet gösteren Türk Dili ve Edebiyatı Programında 3 okutmanımız ders vermektedir. Aynı zaman Uluslararası İlişkiler ve Türkiye Masasında görevli okutmanlarımız sayesinde Türkiye üniversiteleriyle 30'un üstünde işbirliği imzalanmış ve akademik hareketlilik programları düzenlenmektedir.

-        Komrat'taki Recep Tayyip Erdoğan Koleji'nin inşası tamamlanmış olup seneye eğitim hizmetlerine başlaması planlanmaktadır. Kişinev Belediyesi Gençlik Merkezine üye olan öğrencilerin de kolejimizin öğrenicisi olabileceği umudu ifade edilmiştir.

-        Komrat'ta Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yaptırılan yeni bir stadyum, Ankara Altındağ Belediyesi'nin yaptırdığı bir gençlik merkezi ve Büyükelçiliğimize bağlı Atatürk Kütüphanesi faaliyet göstermektedir. Söz konusu kuruluşlarda okutmanlarımız da gençlere yönelik etkinlik gerçekleştirmektedir.

-        Ziyaret ettidilen eğitim kurumlarına Türk muadil kurumlarıyla kardeş okul/kurum ilişkisini kurmayı öneririz. KBGM isterse benzer bir protokol bir Türk gençlik merkezi ile imzalanabilir ve ortak program ve etkinlik düzenlenebilir.

-        Centru şubesinde ihtiyaçlar için imkanlar ölçüsünde destek olunabileceği ve hazırlanacak projelerle Moldova'da bir çok başarılı projeye imza atan TİKA'dan yardım istenebileceği belirtilmiştir.

Eğitim Müşavirliği ile KBGM arasında işbirliği potansiyeli olduğu ve görüşmelerin devamı konusunda mutabık kalan Eğitim Müşaviri Cengiz GÜZELOLUK ve KBGM Müdür Yardımcısı Ana LİPSİUC, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle KBGM gençleri için Büyükelçiliğimize bir ziyaret olarak ilk ortak etkinliğin düzenlenmesi konusunda birlikte çalışacaklarını ifade etmiştir.

04-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-2024

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.