Kişinev Eğitim Müşavirliği

İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" etkinlikleri kapsamında "İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması" düzenlenecektir.
İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması


İSTİKLAL MARŞI ÖZEL SAYISI
 GAZETE TASARIMI YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" etkinlikleri kapsamında "İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışma" düzenlenecektir.

Madde 1: Yarışmanın Amacı

2022 yılında İstiklal Marşımızın kabulünün 101. Yılı kutlanacaktır. Bu kapsamda yurt dışında yaşayan çocuklarımıza İstiklal Marşı'nın hangi şartlarda yazıldığını ve yaşanan zorlukları fark ettirmek, Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllara olan ilgi ve merakı artırmak, İstiklal Marşı'nın kabulü sırasında yaşanan coşkuyu ve millet olmanın gururunu hissettirmek, milli tarih bilinci oluşumuna katkı sağlamak, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u tanımak, Türkçe ve Türk Kültürünü tanıtmak ve yaymak amacıyla "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" etkinlikleri kapsamında yarışma düzenlenecektir.

 

Madde 2: Yarışmanın Hedef Kitlesi

Yurt dışında yaşayan 7-17 yaş aralığında bulunan çocuklardır.

  

Madde 3: Yarışmanın Adı

"İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışma"

 

Madde 4: Yarışmanın Kapsamı

Katılımcılardan 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı'nın kabul edilişi sırasında yaşananların aktarıldığı özel bir gazete sayısı tasarlamaları istenmektedir.

Yurt dışında yaşayan çocuklarımız şartname ekinde yer alan şablon ya da kendilerinin araştırıp bulacakları farklı bir şablon ile gazetelerini tasarlayıp yarışmaya katılabileceklerdir. Katılımcılar dijital ortamı kullanabilecekleri gibi kendilerine özgün el becerileri ile de tasarımlarını yapabilirler. Tasarımlar dijital ortamda ise .jpeg olarak kaydedilmeli, el becerileri ile hazırlanmış ise fotoğraflanmalıdır.

Katılımcıların https://abdigm.meb.gov.tr/yarismalar/ adresindeki başvuru formunu doldurup, hazırladıkları tasarımlarını. jpeg olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Değerlendirme sonuçlarına göre dereceye giren ve paylaşılması uygun görülen gazete tasarımları Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün web sayfası (http://abdigm.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm, facebook/mebabdigm, instagram/mebabdigm) yayımlanacaktır.

 

Madde 5: Yarışmaya Katılım Koşulları

·       Yarışma 7-11 yaş arası ve 12-17 yaş arası olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecektir.

1. Kategori 7-11 yaş arası çocuklar (12 Mart 2022 tarihi itibarı ile 7 yaşından gün almış, 12 yaşından gün almamış olmak.)

2. Kategori 12-17 yaş arası çocuklar (12 Mart 2022 tarihi itibarı ile 12 yaşından gün almış, 18 yaşından gün almamış olmak.)

·       Katılım bireysel olup her katılımcı sadece bir gazete tasarımı ile yarışmaya katılabilir. 

·       Katılımcıların gazete tasarımları uygun görülmesi halinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün web sayfası ve sosyal medya hesaplarında yayımlanacak olup, etkinliğe başvuran katılımcılar bu koşulu kabul etmiş sayılırlar.

 

Madde 6: Değerlendirme Kriterleri

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılacak olup aşağıda verilen performans değerlendirme formunda yer alan puan dağılımı kullanılacaktır.

            

   İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışma

Değerlendirme Ölçeği

 

Ölçüt

Puan

Gazeteye özgün bir isim bulma

10

Gazeteye etkileyici bir manşet bulma

10

Tarihsel süreçle örtüşen bir içerik oluşturma

20

İçeriği destekleyen görseller bulma

20

Gazetenin özgün olarak tasarlanması ve dizayn edilmesi

20

Yazım kurallarına dikkat edilmesi

20

 

TOPLAM PUAN

100

  Madde 7: Yarışma Takvimi

Yarışma takvimi yurtdışı temsilciliklere duyuru yapılması ile başlayacak olup dereceye giren çocukların isimlerinin Genel Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanması ile tamamlanacaktır. 

14 Şubat 2022                                    :Yurt Dışı Temsilciliklere Duyuru Yapılması

15 Şubat ? 06 Mart 2022                   : Başvuruların Alınması

07-12 Mart 2022                                : Değerlendirme

12 Mart 2022'den sonra                    : Sonuçların Açıklanması

  Madde 8: Komisyon

Genel Müdürlüğümüzce yarışmaya katılan gazete tasarımlarını değerlendirmek üzere komisyon kurulacaktır. Komisyon üyeleri her bir katılımcı için Madde 6'da yer alan performans değerlendirme formunu puanlayacaklardır. Puanlama sonucunda ilk 3 dereceye giren katılımcılar ödüllendirilecektir. Komisyon uygun gördüğü takdirde katılımcılara "Jüri Özel Ödülü" verebilir.

 Madde 9: Yarışmaya Başvuru ile İlgili Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Ait Haklar ve Şartlar

1.       Gerekli görülmesi halinde yarışmaya başvuru süresi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından uzatılabilir.

2.       Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce kurulacak komisyon tarafından değerlendirme yapılır.

3.       Komisyon değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınır.

4.       Komisyonun kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez.

5.       Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü haber vermeksizin ödül türlerinde ve miktarlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

6.       Yarışmaya gönderilen eserleri yayımlama, farklı iletişim araçlarında kullanma hakkı herhangi bir bedel ödemeksizin Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne aittir.

7.       Yarışmaya katılan tüm eserlerin kullanım hakları, başvuru yapıldıktan itibaren Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne aittir.

8.       Katılımcılar iş bu şartları kabul etmiş sayılır. 

Madde 10: Genel Müdürlüğümüzün Vereceği Hediyeler

Yarışmada dereceye girecek katılımcılar, pandemi koşulları elverdiği takdirde velilerinin izni dâhilinde 2022 yılı Mayıs veya Haziran aylarında Çanakkale kültürel gezisi ile ödüllendirilecektir. Gezinin planlanması Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak olup, ülkeler arası ve yurt içi ulaşım, geziler, konaklama, yeme ve içme masrafları Bakanlığımıza aittir. Pasaport, vize, sağlık sigortası, covid testi ve bunun dışındaki özel giderler katılımcılar tarafından karşılanacaktır. Çocuklar geziye mutlaka bir velisi (anne, baba,18 yaşın üzerindeki ağabey, abla) ya da Türkçe /Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni ile birlikte katılım sağlayabilecektir. Katılımcıların gezi planlaması sırasında gerekli belgeleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir. 

Madde 11: Sonuçların Duyurulması

Yarışmada dereceye girenler Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün web sayfası ve sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır. 

Madde 12: İletişim

Millî Eğitim Bakanlığı

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı

 

Tel-1               : 0090 312 413 18 60

Tel-2               : 0090 312 413 39 44

Tel-2               : 0090 312 413 18 40     

 

E-posta           :abdigmyarisma@gmail.com

 

14-02-2022


Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.