Kişinev Eğitim Müşavirliği

İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Son Başvuru Tarihi 16.03.2023

İstiklâl Marşı'nın kabul edildiği 12 Mart günü münasebetiyle 2023 yılında gerçekleştirilecek faaliyetler için "ÂKİF'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü" teması belirlenmiştir. Bu kapsamda 2023 yılında yapılması planlanan etkinlik ve faaliyetlerin "ÂKİF'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü" teması çerçevesinde Millî Mücadelemizin amaç ve ruhuna uygun olarak İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY'un dizelerinde hissettiğimiz millî ve manevi ruhu yansıtacak ve yaşatacak şekilde; T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması düzenlenecektir.
İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Son Başvuru Tarihi 16.03.2023

 

T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafındanİstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması düzenlenecektir.

Başvuru Formu için tıklayın

 

Madde 1: Yarışmanın Amacı

 

Moldova'da yaşayan tüm genç ve çocukların İstiklal Marşı'na ilişkin duygularını şiiri okuyarak ifade etmelerini, istiklal ve vatan sevgisi bilincinin gelişmesini sağlamaktır.

YARIŞMANIN AMACI:

a.   Moldova'da tüm çocuk, genç ve ailelerde  "ÂKİF'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü" teması ile İstiklal Marşımız konusunda farkındalık oluşturmak,

b.   Moldova'da yaşayan gençlerin İstiklal Marşı teması ile sosyal, kültürel ve tarihi değerlerimizi kavramasını sağlamak,

c.    Moldova'da tüm genç ve çocukların ailece "ÂKİF'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü" teması ile bayrağına, milletine, ülkesine ve devletine sahip çıkan, bu unsurları koruyan, geliştiren ve yüceltmeye çalışan bir birey bilincine sahip insanlar olarak beraberliğin ve bu konulardaki farkındalıklarının arttırılmasını sağlamak,

ç.   Türk ve yabancı ailelerin duygu ve düşünce dünyalarında marşımızın yer etmesini sağlamaktır.

 

Madde 2: Yarışmanın Hedef Kitlesi

 

              Moldova'da yaşayan 18 yaşına kadar her yaş grubu çocuklar (12 Mart 2023 tarihi itibari ile 19 yaşından gün almamış olmak.) ve aile bireyleri

 

 Madde 3: Yarışmanın Adı

 

            "Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması.

 

Madde 4: Yarışmanın Kapsamı

 

Moldova'da yaşayan (12 Mart 2023 tarihi itibari ile 19 yaşından gün almamış) çocuklar ve aileleri tema kapsamında şiir videolarını kisinevem@gmail.com eposta adresine göndererek yarışmaya katılacaklardır.

İstiklal Marşımızın en az 4 kıtası okunacaktır.

Beğenilen eserler ve bilgileri Eğitim Müşavirliğimizin web sayfası (http://kisinev.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında (twitter/KisinevEM;  facebook/KisinevEM; instagram/kisinevEM; youtube/ KişinevEM) yayımlanacaktır.

 

Madde 5: Yarışmaya Katılım Koşulları

 

·       Moldova'da yaşayan 18 yaşına kadar çocuklar (12 Mart 2023 tarihi itibari ile 19 yaşından gün almamış) ve aile bireyleri yarışmaya katılım sağlayabilir. Ancak başvuru tek isimle yapılır. Ödül adedi takım katılımücıları için değişmemektedir ve yarışmayı kazanma durumunda belirtilen ödül, başvuru formunda belirtilen katılımcı ismine teslim edilir.

·       Yarışmaya katılım çocuklar için bireysel de olabilir.

·       Her öğrenci/aile, yarışmaya en fazla bir video ile katılabilir.

·       Başka yarışmalara gönderilen videolar bu yarışmaya katılamaz.

·       Çoklu katılımcılarda marşın en az 2 kıtasını çocuk okumalıdır.

·       Uygunsuz veya sakıncalı unsurlar içermemesi; herhangi bir kurum ya da kis?inin mahremiyetini, telif hakkını, ticari marka veya fikri mu?lkiyet haklarını ihlal etmemesi gerekmektedir.

 

YARIŞMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

 

·       Fon müziği, efekt ve görüntü kullanılabilir.

·       Değerlendirmede beden dili, tonlama, telaffuz, jest ve mimikler de dikkate alınacaktır

·       Yarışma şartları ve açıklamalar T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine ve alt birimlerine ait sosyal medya platformları ile resmi web sitelerinde duyurulacaktır.

·       Yarışmacılar öncelikle videolarını belirtilen tarihlerde kisinevem@gmail.com e-posta adresine göndermelidir. Teslim tarihinden sonra ulaşan videolar değerlendirmeye alınmayacak ve doğabilecek gecikmeden dolayı T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği sorumlu değildir.

·       Katılımcılara ait videolar sahiplerine iade edilmeyecektir.

·       Yarışmaya gönderilen videoların basılı ya da internet ortamında yayımlanmasından herhangi bir hak iddia edilmeyecektir.

·       Yarışmaya katılanlar, videolar telif ücreti taleplerinin olmayacağını, videolarla ilgili tüm yasal sorumluluğun kendilerine ait olduğunu, video üzerindeki tüm tasarruf hakkını T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine devrettiğini kabul ederler.

·       Katılımcıların videoları özgün olmalı, dublaj içermemelidir. Yarışmacılar yarışmaya katılmakla videolarının özgünlüğünü kabul etmiş ve T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğince farklı mecralarda (yazılı ve görsel basın, sosyal medya, resmi internet siteleri, vs.) yayımlanmasını kabul etmiş sayılırlar.

·       Komisyonlar tarafından; yarışmaya katılan yarışmacıların videolarını hazırlarken kaynak belirtmeden bir başka eserden alıntı yaptığı tespit edilirse değerlendirmeye alınmayacaktır.

·       Gönderilecek eserler T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğince oluşturulacak değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

·       Değerlendirme Komisyonlarının kararları kesindir, itiraz edilemez.

·       Yarışmaya katılanlar bu şartnamede belirtilen tüm hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

·       Bu şartnamenin ve uygulama esaslarının kapsamı dışında kalan tüm hususlarda ve doğabilecek anlaşmazlıkların çözüme bağlanmasında T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği yetkilidir.

·       Bu Şartnamede belirtilen hususlarda değişiklik yapma yetkisi T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine aittir.

 

Madde 6: Değerlendirme Kriterleri

Videolar incelenirken değerlendirmeye esas noktalar:

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

TOPLAM

Özgünlük

10

Temaya Uygunluk

10

Üslup, Duygu ve Etkileyicilik

40

Videonun Çekim Tekniği ve Kalitesi

10

Video - Ses Anlatım Dili ve Kurgu

10

Kelimelerin doğru Telaffuzu

10

Tonlama

10

TOPLAM

100 Puan

 

Madde 7: Değerlendirme Yöntemi

            Yarışma epostasına gelen uygun başvurulara bir numara verilecektir. Bu numara ile jüri üyelerine yukarıda belirtilen ölçek üzerinden değerlendirilmek üzere gönderilecektir. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme yarışma adresine gönderilecektir. Her bir video için jüri üyelerinin verdiği puanlar toplanarak aritmetik ortalaması alınacaktır.

Adayların sıralanması: Bulunan puan o videonun değerlendirme puanı olacaktır. Sıralamanın oluşturulması için üstten alta doğru (1.den son sıraya doğru) değerlendirme puanlarına göre videolar dizilecektir. Puan eşitliği halinde yaşı küçük olan aday üst sırada yer alacaktır. 

 Madde 8: Jüri

           

Yarışmaya katılan videolar büyükelçiliğimizde görevli üç kişiden oluşacak jüri değerlendirecektir. Her bir jüri üyesi değerlendirmesini bağımsız olarak yapacaktır.

   

Madde 9: Yarışma Takvimi

 

Yarışma takvimi web sitemizde ve sosyal medya hesaplarında duyuru yapılması ile başlayacak ve dereceye giren öğrencilerin isimlerinin web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlanması ile tamamlanacaktır.

 

27 Şubat 2023                                  : Duyuru Yapılması

27 Şubat -16 Mart 2023                    : Başvuruların Alınması

16 Mart 2023                                    : Videoların Değerlendirilmesi

16 Mart 2023                                    : Sonuçların Açıklanması

17 Mart 2023                                    : Ödül Töreni/Takdimi

 

YARIŞMA SÜRECİNİN YÖNETİMİ

Müşavirliğimizin web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yarışmaya katılım için gerekli "Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Formu" paylaşılacaktır.

 

Madde 10: Sonuçların Duyurulması ve Ödüller

 

Yarışmada birinci olan video sahibi olan çocuğumuzun ismi Müşavirliğimizin internet sayfası (http://kisinev.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında

(twitter / facebook / instagram / youtube : KişinevEM)      duyurulacaktır.

 

Birincilik Ödülü       : THY Kişinev-İstanbul Gidiş-Dönüş Bileti

 

Ödül 16.03.2023 tarihinde törenle verilecektir. Törenin yapılacağı yer ve saat dereceye giren video sahiplerine ayrıca bildirilecektir.

 

08-03-202308-03-2023

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.