Kişinev Eğitim Müşavirliği

Moldova ve Romanya'da 'Anadolu Masalları İle Büyüyoruz' !

Kişinev ve Bükreş Eğitim müşavirlikleri yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve Türkçe öğrenen öğrencilerin Anadolu Masalları ile tanışmalarını, masal anlatıcısı öğretmenlerimizin anlatımları ile paylaşılan masala ait şarkıları ve videoları kullanarak zengin bir içerikle düşünce dünyalarında medeniyetimizin izlerini oluşturmalarını sağlamak için 'Altın Balta' masalıyla çocuklarımız ve aileleriyle buluştu. İlk masalcımız Ordu'dan  proje koordinatörlerinden İngilizce Öğretmeni İLHAN ÖZTÜRK oldu.
Moldova ve Romanya'da 'Anadolu Masalları İle Büyüyoruz' !

T.C. MEB ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından yürütülen ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü tarafından koordine edilen Anadolu Masalları Yeniden Canlandırma projesi çerçevesinde Eğitim Müşavirliklerimiz Moldova ve Romanya'da yaşayan vatandaşlarımızın çocukları için buluşmaya başlamıştır.

Tanışma ve proje tanıtımıyla başlayan programımız masalcımız İlhan ÖZTÜRK'ün harika anlatımıyla devam etti. İlk masalımız dürüst, doğru sözlü ve çalışkan adamın takdir edildiği ve mutlu olduğunu, hırslı ve yalancı olan adamın güzelliklerden mahrum kaldığını anlatan 'Altın Balta' masalı oldu. Masalın bitiminde okul öncesi öğretmenlerimiz Köstence'den H. Duygu TUNCER GÜRAY ve Mecidiye'den Aylin ARSLAN'ın hazırladıkları etkinliklerle devam etti. Bir sonraki masala kadar çocuklarımızın dinledikleri masalı kendi hayallerinde resmetmeleri istendi. Resimlerin dijital ortama aktarılması ve daha sonra Dijital Masal Sergisi oluşturulması planlandı.

Çocuklarımız ve velilerimiz bir sonraki buluşmayı iple çektiklerini belirttiler. 

Projemiz her ay en az bir masal anlatılarak sene boyunca devam edecektir. Tüm veli ve çocuklarımızı bekliyoruz.

 

23-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-2022

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.