Kişinev Eğitim Müşavirliği

Müşavirimiz Komrat Devlet Üniversitesinin Kuruluşunun 33. Yıl Dönümü Kutlamalarına Katıldı

Komrat Devlet Üniversitesi'nin doğum günü geniş çapta kutlandı. Eğitim müşaviri Cengiz Güzeloluk'un okutmanlarımızla birlikte katıldığı kutlamada, Gagavuz Yeri Yürütme Komitesi ve Halk Meclisi temsilcileri, Moldova Cumhuriyeti'nde akredite elçiliklerin temsilcileri, Komrat Belediye Binası temsilcisi, Moldova Cumhuriyeti Akreditasyon ve Sertifikasyon Ajansı Başkanı, Moldova Cumhuriyeti'ndeki bir dizi yabancı üniversitenin ve üniversitenin rektörü katıldı.
Müşavirimiz Komrat Devlet Üniversitesinin Kuruluşunun 33. Yıl Dönümü Kutlamalarına Katıldı

Müşavirliğimiz nezdinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görev yapan 4 okutman, farklı bölümlerde destek veren 2 öğretmenimizle akademik ve uluslararası çalışmalarına katkı sağladığımız KDU, Gagavuzya topraklarında faaliyet gösteren tek yüksek öğretim kurumudur ve otuz yılı aşkın süredir bölgeye personel yetiştirmektedir. Üniversite, kapsamlı bilimsel çalışmalar yürütmekte, uluslararası proje faaliyetleri yürütmekte, öğretim elemanlarının niteliklerini geliştirmeye yönelik çok sayıda program ve diğer projeleri uygulamaktadır.

Komrat Üniversitesi'nin doğum günü kutlaması, Türkiye'den Dr. Öğr. Üyesi Deniz Gümüş'ün düzenlediği, üniversitenin kuruluşunun 33. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen serginin açılışıyla başladı.

Karşılama konuşmasını yapanlar: Gagavuzya Başkanı,  Evgenia Gutsul;  Gagavuz Yeri Halk Meclisi Başkanı  Dmitry Konstantinov; Türkiye Cumhuriyeti Komrat Başkonsolosu Sayın Adnan Hayal;  Amerikan Büyükelçiliği Temsilcisi Marc Motyleski; Uluslararası Güvenlik ve Barış Parlamentosu Genel Sekreteri, Milano Üniversitesi temsilcisi Giro Di Constanzo; Moldova-Kore ilişkilerinden sorumlu Han Ho Jin.

Video mesajında (online) yabancı ülke rektörleri tebrik konuşması yaptı: Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof., Dr. Yavuz Ünal, Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof., Dr. Kamil ÇOLAK, Prof. univ., dr., Universitatea "Dun?rea de Jos", Rektör, Romanya, Puiu Lucian Georgescu.

Etkinliğin bir parçası olarak, Moldova Cumhuriyeti Akreditasyon ve Sertifikasyon Ajansı Başkanı A. Kichuk akreditasyon sertifikaları ve diplomaları takdim etti. 

Eğitim ve kültürel değişim alanında işbirliğini güçlendirmek ve ortak hedefleri teşvik etmek amacıyla Milan Üniversitesi (İtalya) ve Comrat Devlet Üniversitesi, gala etkinliğinin bir parçası olarak imzalanan bir işbirliği anlaşmasını gururla duyurdu. Ortaklık, aktif olarak bilgi, öğrenci ve bilimsel kaynak alışverişini yapmayı, böylece eğitim ve kültürel anlayışın gelişimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kutlama sırasında Kore Dili ve Kültürü Merkezi ile işbirliği anlaşmaları da imzalandı. Bu anlaşmalar, öğrenciler ve öğretmenler arasında dilsel ve kültürel deneyimlerin alışverişi için yeni perspektifler açarak, küresel eğitim çeşitliliğini ve karşılıklı anlayışı teşvik ediyor.

Komrat Devlet Üniversitesi'nin kuruluşunun 33. yıldönümüne adanan şenlik etkinliği, Kültür ve Sanat Dairesi çalışanlarının "Dyuz-Ava" topluluğu, sanat yönetmeni T. Shchegoleva, Maestru'nun desteğiyle hazırladığı konser programıyla sona erdi. 

Salonda bir şenlik havası hakim oldu.

15-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-2024

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.