Kişinev Eğitim Müşavirliği

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (OMÜ-YÖS) Duyurusu / Anunt privind examenul international pentru studenti al Universitatii Ondokuz May (OMÜ-YÖS).

Ondokuz Mayıs Üniversitesi uluslararası öğrenci sınavı OMÜ-YÖS için 10 Ocak - 24 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuru yapılabilir. 29 Mayıs 2022 günü yapılacak sınav için ayrıntılı bilgi http://yos.omu.edu.tr/tr adresinde bulabilirsiniz.    
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (OMÜ-YÖS) Duyurusu / Anunt privind examenul international pentru studenti al Universitatii Ondokuz May (OMÜ-YÖS).

INFORMATII GENERALE

 

Examenul international de admitere a studentilor (OMÜ-YÖS) este un examen pe care trebuie sa îl sustina studentii internationali care doresc sa studieze la Universitatea Ondokuz Mayıs (OMU) la nivel de licenta şi studii asociate şi ale carui rezultate sunt acceptate de multe state şi universitati de fundatie din Turcia, împreuna cu OMU.


GENEL BİLGİLER

Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS), Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) lisans ve önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen yurt dışı öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını OMÜ ile birlikte Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinin birçoğu tarafından kabul edilen bir sınavdır.

OMÜ- YÖS 2022 sınavı sonuçları, iki yıl süre ile geçerlidir.

OMÜ- YÖS 2022 sınav başvuruları tamamen online olarak Türkçe ve İngilizce alınacaktır.

OMÜ- YÖS 2022 sınavında Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinden oluşan yüz yüze test sınavı uygulanacaktır. Bu test, Temel Öğrenme Becerileri ve Matematik Sorularından oluşmaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Soruları, adayın soyut düşünme gücünü, temel bilgi ve becerilerini ölçmek için hazırlanmıştır. Matematik Testi, adayların matematiksel düşünme, problem çözme güçlerini ve yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan cebir, analiz ve geometri konularını içeren matematik sorularından oluşmaktadır.

Sınav süresince adaylara toplam 80 adet soru sorulacaktır. Bu soruların 40 tanesi Temel Öğrenme Becerileri, 40 tanesi de Matematik sorularından oluşacaktır. Adaylara toplam 120 dakika (2 saat) süre tanınacaktır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ 

OMÜ-YÖS 2022, her test için ayrı ayrı olmak üzere; Temel Öğrenme Becerileri, Matematik ve Eşit Ağırlık olarak üç ayrı kategoride değerlendirme yapılacaktır. 

1) MATEMATİK PUANININ HESAPLANMASI

Matematik Puanına matematik sorularının katkısı yüzde 70, temel öğrenme becerileri sorularının katkısı yüzde 30 olacaktır. Matematik Puanı,

(MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 1,75) + (TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI* 0,75)

Formülü ile hesaplanır.

2) TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ PUANININ HESAPLANMASI

Temel Öğrenme Becerileri Puanına temel öğrenme becerileri sorularının katkısı yüzde 70, matematik sorularının katkısı yüzde 30 olacaktır. Temel Öğrenme Becerileri Puanı,

(TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI * 1,75) + (MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 0,75)

Formülü ile hesaplanır.

3) EŞİT AĞIRLIK PUANININ HESAPLANMASI

Eşit Ağırlık Puanına ise matematik sorularının yüzde 50, temel öğrenme becerileri sorularının yüzde 50 katkısı olacaktır. Eşit Ağırlık Puanı,

(MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 1,25) + (TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI * 1,25)  

Formülü ile hesaplanır.

Formüllerdeki katsayılar, 40 Matematik, 40 Temel Öğrenme Becerisi olmak üzere 80 soru ve 100 puan baz alınarak hesaplanmıştır.

 

 

30-03-2022

 

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.