Kişinev Eğitim Müşavirliği

"TÜRK DÜNYASI ÇOCUKLARI SATRANÇ TURNUVASI"

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı yurtdışı okullarımızda öğrenim gören öğrenciler, yurt dışında Türkçe ve Türk Kültürü dersi alan öğrenciler ve Türkiye Maarif Vakfına bağlı okul ve kurumlara devam eden öğrenciler arasında 9 Mart 2024 tarihinde II. Uluslararası Satranç Turnuvası düzenlenecektir. Turnuva müsabakaları www.lichess.org çevrimiçi satranç platformunda Genel Müdürlüğümüz adına açılmış olan "TÜRK DÜNYASI ÇOCUKLARI SATRANÇ TURNUVASI" takımı altında yapılacaktır.


 

T.C. MEB

YÜKSEKÖĞRETİM VE YURTDIŞI EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

II. ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI

 

II. ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI ŞARTNAMESİ

1.     Satranç turnuvası T.C. MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Türk Okullarının öğrencileri, yurt dışında Türkçe ve Türk Kültürü dersi alan öğrenciler ve Türkiye Maarif Vakfına bağlı okul ve kurumlara devam eden öğrenciler arasında çevrimiçi (online) olarak www.lichess.org  sitesinden yapılacaktır.

2.     Turnuvada Spor Ahlakı (Centilmenlik) ile bağdaşmayan davranışların sergilenmesi durumunda maç derhal kesilerek, bu durumu tespit eden görevli öğretmen tarafından, oyuncu turnuvadan ihraç edebilecektir.

3.     Turnuva ile ilgili itirazlar Satranç Turnuvası Tertip Komitesine yapılacaktır.

4.     Turnuva;

a.     U8 Kategorisi: Doğum yılı 2016 ve sonrası olan öğrenciler,

b.     U10 Kategorisi: Doğum yılı 2014 ve 2015 olan öğrenciler,

c.      U12 Kategorisi: Doğum yılı 2012 ve 2013 olan öğrenciler,

d.     U14 Kategorisi: Doğum yılı 2010 ve 2011 olan öğrenciler,

e.     U16 Kategorisi: Doğum yılı 2008 ve 2009 olan öğrenciler,

f.       U18 Kategorisi: Doğum yılı 2006 ve 2007 olan öğrenciler,

olmak üzere 6 ayrı kategori seviyesinde yapılacaktır. Turnuva sonucunda her kategoride ilk üçe girenler ödüllendirilecektir.

5.     Turnuvaya katılacak öğrenciler ön başvurularını aşağıda bağlantısı verilen form üzerinden yapacaktır. Başvuru Formu:

https://forms.gle/4sBnZUBKN75ZmnhP9

 

6.     Turnuvanın oynanacağı www.lichess.org platformunda oyuncular kullanıcı kaydını oluşturup, turnuva için verilen link üzerinden turnuva katılımını yapacaktır.

7.     Turnuva müsabakaları 9 Mart 2024 Cumartesi günü Türkiye saati ile 15:00'de başlayacak ve aynı gün içerisinde tamamlanacaktır.

8.     Müsabakalar öncesinde paylaşılacak olan zoom toplantı linki ile turnuva için oluşturulacak toplantıya öğrenciler dahil olacak ve müsabakalar süresince zoom programı üzerinden kameraları açık olarak görüntülü bağlantı kurulacaktır. Müsabakalar süresince kameraların açık olması öğrencilerin sorumluluğunda olup kamerasının kapalı olduğu tespit edilen öğrenciler diskalifiye edilebilir.

 

 

 

SATRANÇ TURNUVASI TEKNİK ŞARTNAME

 

·       Turnuvaya sadece T.C. MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Türk Okulları öğrencileri, yurt dışında Türkçe ve Türk Kültürü dersi alan öğrenciler ve Türkiye Maarif Vakfına bağlı okul ve kurumlara devam eden öğrencilerden 6-18 yaş arası öğrenciler katılabilirler.

·       Öğrencilerin turnuva için www.lichess.org  platformunda kullanıcı kaydı oluştururken kullanıcı adı öğrencinin adını, soyadını belirtir şekilde olması gerekmektedir.

·       Müsabakalar bireysel olarak yapılacaktır.

·       Turnuvada eşleşmeler sistem üzerinden müsabaka günü belirlenecektir. Sporcular maç saatinden en az 10 dakika önce yarışma platformunda hazır bulunacaklardır. Maçlar arasında 1 dakika süre olacaktır. 

·       Müsabakalar 9 Mart 2024 Cumartesi tarihinde Türkiye saati ile saat 15.00'de (GMT3+ İstanbul saati) başlayacaktır.

·       Müsabakalarda eşleşmeler sistem üzerinden açıklanacaktır.

·       Müsabakalar www.lichess.org  sitesinde turnuva adına açılmış olan "TÜRK DÜNYASI ÇOCUKLARI SATRANÇ TURNUVASI" takımı altında İsviçre Sistemi satranç turnuvası olarak yapılacaktır.

·       Müsabaka saatini geçiren öğrenciler hükmen yenik sayılırlar.

·       Müsabakalarda temel satranç kuralları geçerlidir.

·       Turnuvada uygulanacak yöntem İsviçre Sistemi olacaktır. Derece yapan öğrenciler puan üstünlüğüne göre belirlenecektir.

·       Maçlar tek set üzerindendir. Seti alan öğrenci o maçı kazanmış olacaktır.

·       Kurada adı ilk çıkan oyuncu beyaz taşlar ile oynayacak ve ilk başlayacaktır.

·       Müsabakalarda her oyuncu için başlangıç süresi 10 dk. Olacaktır. Oyun süresi içerisinde rakibini mat eden oyuncu maçı kazanmış sayılır. Mat gerçekleşmeden oyun tamamlanırsa süresi biten oyuncu maçı kaybetmiş sayılır.

·       Satranç müsabakalarına katılımda yarışma ortamı (Bilgisayar, tablet, internet vb.) yarışmacı öğrenci tarafından temin edilecektir.

·       Müsabakalar için telefon ya da tablet gibi mobil cihaz kullanacak olan öğrencilerin zoom bağlantısında kamera görüntüsünün kesilmemesi için 2. bir cihaz daha bulundurması tavsiye edilir. 

·       Müsabakalar esnasında ya da sonrasında hakemler tarafından tespit edilecek durumlara ilişkin verilecek kararlar kesindir.

 

Turnuvaya katılan öğrenciler yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.

 

 

 

 

29-02-202429-02-202429-02-2024

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.