Kişinev Eğitim Müşavirliği

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Ödüllü Şiir Okuma Yarışması Sonuçlandı

T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından Moldova genelinde 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı' ve 'Türkiye Yüzyılı' konulu Ödüllü Cumhuriyet Şiirleri Okuma Yarışması düzenlenmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Ödüllü Şiir Okuma Yarışması Sonuçlandı

"Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ilkesi ile hür ve bağımsız yasama kararlılığını ortaya koyan milletimiz, istiklal ve istikbaline olan güçlü inancı sayesinde dillere destan bir millî mücadele yürütmüştür. Milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde yalnız kendi tarihine degil, dünya tarihine de etki eden istiklal mücadelesi, Anadolu'daki bin yıllık millet varlığımızı pekiştirerek ebedîleştirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti; kahramanlıklarla dolu bir mücadeleyle kendimize vatan kıldığımız bu coğrafyada, binlerce yıllık devlet geleneğimizin en son ve en genç temsilcisi olarak köklerimizden yükselmiştir. Bir asır öncesinde ortaya çıkan ve milletimizin kültürel kodlarında varlığı daim olan millî mücadele ruhu; tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden doğuşunun, şahlanışının ilhamı olmaya devam etmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılı, aynı zamanda Türkiye Yüzyılı'nın da başlangıcı olacaktır.

Millî Eğitim Temel Kanunu'nda belirtildiği gibi millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarırken millî mücadelemizin köklü hatırasını yasatmak üzere Cumhuriyetimizin 100. yılının ülkemizin dört bir yanında, yurt dışı temsilciliklerimizde büyük bir coşkuyla kutlanacaktır.

Bu kapsamda; T.C. Kişinev Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından Moldova genelinde 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı' ve 'Türkiye Yüzyılı' konulu Ödüllü Cumhuriyet Şiirleri Okuma Yarışması düzenlenmiştir.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı adına düzenlediğimiz 'Şiir Okuma Yarışması' 1. Valentina Pluçki 2. Rümeysa Özdemir 3. Rabia Yaren İlker ve katılımcılara hediyelerimiz Sayın Büyükelçimizden.. Özel ödülümüz kalbi yaşından büyük, Türkiye sevdalısı Ebrar Karagöz'e.. Bir büyük alkış da Bahadır Güzeloluk'a..

10-10-2023

 

 

Str. Alexei Mateevici, 55, Kişinev Moldova - 373 22 509 119

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.